Jeff Rævværdig nettoværdi i 2020

Jeff Rævværdig er en af de mest succesrige komikere rundt med en nettoværdi på over $130 millioner dollars fra 2020.

han har tjent mange penge i sin karriere fra 1982 til dato takket være hans forskellige bøger, tv-og Radiogigs osv.

nettoværdi: $130 Million (USD)
Source of Wealth: Stand-up Comedian, Actor, Television and Radio Personality, Author
Full Name: Jeffrey Marshall Foxworthy
Also known as: Jeff Foxworthy
Date of Birth: September 6, 1958
Age: 61
Country of Origin: United States of America
Gender: Male
Height: 5’10”
Years Active: 1982 to present
Recent Update: 2020

Table of Contents

Source of Wealth

Foxworthy has multiple streams of income that contribute to his wealth. He does stand-up comedy and works as a television and radio host.

han har også tjent gode penge som skuespiller undervejs.

og selvfølgelig har han også tjent en masse penge som forfatter med flere bøger til hans navn.

og det faktum, at han har været aktiv siden 1982, har ført til en masse penge for ham ved at gøre de forskellige ting, han gør i sin karriere.

tidlige liv

Jeff Rævværdig blev født 6. September 1958 i Atlanta, Georgien.hans mor er Carole Linda (Camp) Rævværdig og Jimmy afholdenhed Rævværdig. Han har en bror Jay og søster Jennifer, begge yngre end han er.Jeff blev opvokset som en sydlig Baptist, og religion er meget vigtig i hans liv. Han spillede på hans high school fodboldhold, hvor hans mindre build og aggressive spil ofte endte ham op på skadestuen.

Han var også klasseklovnen, hvilket naturligvis hjalp hans komiske karrierevalg senere i livet.Jeff dimitterede fra Hapeville High School og gik på Georgia Tech, men gik inden eksamen.

han fulgte sin fars fodspor på arbejde for IBM, hvor hans far var ansat. Det var hos hans kolleger, der opfordrede til, at han trådte ind i Den Store 8 sydøstlige latter.

Karrierehøjdepunkter

1989: Rævværdig forfatter bogen Du kan være en Redneck, hvis…

1993: han udgiver sit album “Du kan være en Redneck, hvis…” som fortsatte med at toppe komediediagrammerne og solgte over 3 millioner eksemplarer.

1995: Rævværdig startede i ABC ‘ s Jeff Rævværdig Vis, der blev sendt i år og blev annulleret efter kun en sæson. Han udgav også ” spil Rednecks Play.”Han optrådte også i Alan Jacksons” jeg kender ikke engang dit navn.”

1996: Den Jeff Rævværdige forestilling blev hentet af NBC til en ny sæson, men blev igen annulleret i slutningen af denne sæson.

Han udgav også bogen Ingen skjorte, ingen sko, intet Problem, som dybest set var hans selvbiografi.

1998: hans komediealbum “Totally Committed” blev udgivet og nåede guldstatus.samme år optrådte han på et mock talk-program Space Ghost fra kyst til kyst” og fra 1998 til 2000 var han vært for TNN ‘ s Music City-Nyhedspriser.1999: Jeff var vært for det Rævværdige Nedtællingsradioprogram, som indeholdt de top 30 country hits (ifølge Mediabase).

2000-2003: Komedieturen med blå krave begyndte med Jeff Rævværdig, Larry The Cable Guy, Ron hvidog Bill Engvall. Turen var så vellykket, at den fortsatte i 3 år med at optage udsolgte skarer.

2001: Rævværdig modtog en nominering til bedste talte komediealbum.

2004: han lancerede Blue Collar TV og fungerede som den udøvende producent.

2005: medforfatter og udgivet en kogebog Redneck Grill. Han skrev også og udgav bogen Redneck ekstrem hjem Make over.”

2005-2007: Rævværdig udgav også en række bibliografier:

  • Jeff Rævværdig ‘s Redneck Dictionary: ord, du troede, du vidste betydningen af (2005)
  • Jeff Rævværdig’ s Redneck Dictionary II: ord, du troede, du vidste betydningen af (2006)
  • Jeff Rævværdig ‘ s Redneck Dictionary III: at lære at tale mere Gooder Fastly. (2007)
  • Rednecks på College

2008: Rævværdig udgav sin første børnebog snavs på min skjorte” samt bogen hvordan man virkelig stinker til Golf.”

2009 til 2011: hans anden børnebog blev udgivet Silly Street samt bogen Sådan stinker du på arbejde. Udstillingen ville blive sendt indtil 2011.

Dette er også året, hvor han begyndte at være vært for serien Are you Smarter than a Fifth Grader.”Udstillingen ville blive sendt indtil 2011.

2010: Rævværdig tredje børnebog blev udgivet Skjul.

2011: Jeff startede sin hjemmeside ” Rævværdig udendørs.

2012 til 2013: han var vært for GSN ‘ s The American Bible Challenge.

Skriv et svar

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret.