NASCARpierwsza kobieta: Janet Guthrie

na długo przed tym, zanim Danica Patrick kiedykolwiek pomyślała o zostaniu kierowcą wyścigowym, kobieta o imieniu Janet Guthrie z pasją i zapałem do podniecenia ustawiała świat wyścigów na swoim uchu.

nie umniejszać i nie niszczyć wielu osiągnięć Danica, ale mogła być nie-bytem, gdyby nie takie kobiety jak Janet Guthrie, które utorowały jej drogę. Guthrie zrobił to w czasie, gdy „The good ole’ boy club” rządził każdym sankcjonowanym organem wyścigowym w Ameryce: to niełatwe zadanie.

zanim została pierwszą kobietą, która startowała w Indianapolis 500 i Daytona 500, Janet Guthrie była pilotem i instruktorem lotów, inżynierem lotnictwa, redaktorem technicznym i reprezentantem publicznym niektórych największych korporacji w kraju.

miała również 13-letnie doświadczenie na torach wyścigowych samochodów sportowych, budując i utrzymując własne samochody wyścigowe, zanim została zaproszona do przetestowania samochodu w Indianapolis.

urodziła się 7 marca 1938 roku w Iowa City w stanie Iowa. Jej rodzina przeniosła się do Miami na Florydzie, gdy miała trzy lata. Uczęszczała do panny Harris ’ Florida School for Girls for all, z wyjątkiem jednej z jej podstawówek przez lata szkoły średniej, a następnie ukończyła University of Michigan w 1960 z tytułem B. S. w dziedzinie fizyki.

dołączyła do Republic Aviation w Farmingdale w stanie Nowy Jork jako inżynier ds. badań i rozwoju, pracując nad programami, które były prekursorami projektu Apollo.

w 1964 roku zgłosiła się do pierwszego programu Naukowiec-astronauta i przeszła przez pierwszą rundę eliminacji. Przechowuje list od astronauty Deke ’ a Slaytona, będący pamiątką tej próby.

W międzyczasie zakupiła Jaguara XK 120 coupe i rozpoczęła rywalizację w gymkhanach, próbach terenowych i wspinaczkach. Doprowadziło to do zakupu Jaguara XK 140 do rywalizacji w wyścigach Sports Car Club of America.

jej kariera w fizyce powoli ustępowała urokowi wyścigów samochodów sportowych i do 1972 roku była zaangażowana w wyścigi na pełny etat. Po drodze zanotowała dwa zwycięstwa klasowe w 12-godzinnym wyścigu Sebring.

jej wielki przełom na najwyższym poziomie sportu nastąpił w 1976 roku, kiedy wieloletni właściciel zespołu i konstruktor samochodów Rolla Vollstedt zaprosił ją do przetestowania samochodu do wyścigu Indianapolis 500. W tym samym roku została pierwszą kobietą, która wzięła udział w Wyścigu NASCAR Winston Cup superspeedway Stock car.

w 1977 roku została pierwszą kobietą, która zakwalifikowała się do wyścigu Indianapolis 500; była również pierwszą kobietą i najlepszym debiutantem na Daytona 500 w tym samym roku. Zajęła dziewiąte miejsce w Indianapolis 500 w 1978 roku.

Janet Guthrie wzięła udział w 19 wyścigach Winston Cup w sezonie 1977, z powodzeniem kwalifikując się do wszystkich 19 (kwalifikując się trzy razy w pierwszej dziesiątce, kończąc cztery razy w pierwszej dziesiątce.)

poniżej znajduje się podsumowanie jej sezonu NASCAR Rookie, wyścig po wyścigu:

1. Daytona 500, Luty 20. Guthrie biegła na ósmym miejscu około dziesięciu okrążeń od końca, gdy jej silnik stracił dwa cylindry. Zajęła 12 miejsce i Top Rookie (pierwsza nagroda National City Travelers Checks Rookie-of-the-Year). Do wyścigu oficjalnie zgłoszono osiemdziesiąt dwa samochody, z polem startowym wynoszącym 42.

2. Richmond 400, Luty 27. Guthrie zakwalifikował się jako trzynasty, ukończył jako dwunasty i najlepszy debiutant.

3. Atlanta 500, Mar. 20. Dwie trzecie drogi przez wyścig, Guthrie (choć nie na prowadzeniu) wyprzedził Davida Pearsona, który prowadził wyścig. Później zrezygnowała ze spalonego tłoka.

4. Southeastern 500, Bristol, Kwiecień 17. Zajął 11. Ricky Rudd zajął 10 miejsce i był najlepszym debiutantem.

5. Winston 500, Talladega, 1 Maja. Guthrie zakwalifikował się na trzynastym miejscu, wyprzedzając Buddy 'ego Bakera, Bobby’ ego Allison, mistrza USAC Stock Car Butcha Hartmanna i Ricky ’ ego Rudda. Ze względu na swoje zobowiązania wobec właściciela zespołu Indy 500, oddała samochód Lennie Pond na pierwszym żółtym wyścigu, po tym jak przesunęła samochód na dziewiąte miejsce. Następnie silnik uległ awarii.

6. CAM2 400, Michigan, 19 czerwca. Zakwalifikował się na 12 miejscu, wyprzedzając Ricky 'ego Rudda, Bobby’ ego Allison i Billa Elliotta. Ukończył 26 miejsce z pękniętą głowicą cylindrów, po spędzeniu około 20 okrążeń w dołach z zepsutym dystrybutorem.

7. Petarda 400, Daytona, 4 Lipca. Złamany wał korbowy na 11 okrążeniu.

8. Nashville 420, 16 Lipca. Pierwszy wyścig z Jimem Lindholmem jako głównym mechanikiem. Zakwalifikował się i zajął 15.

9. Coca-Cola 500, Pocono, 31 Lipca. Zakwalifikował się na dziesiątej pozycji, ukończył na jedenastej po zakręceniu na przebitej oponie.

10. Talladega 500, Sierpień 7. Zajął dziewiąte miejsce, wyprzedzając Richarda Petty 'ego, Johnny’ ego Rutherforda, Davida Pearsona, Billa Elliotta, Ricky 'ego Rudda, Neila Bonnetta, Buddy’ ego Bakera i Ricky ’ ego Rudda. Z kolei na pierwszym okrążeniu przez przednią szybę przebił się wał napędowy innego samochodu. Po wymianie silnik wybuchł.

11. Champion Spark Plug 400, Michigan, Sierpień 22. Pierwsze miejsce w pierwszej dziesiątce (10.)

12. Volunteer 400, Bristol, Aug. 28. Zakwalifikował się jako dziewiąty, ukończył jako szósty i najlepszy debiutant.

13. Southern 500, Darlington, Wrzesień 5. Trening, kwalifikacje i wyścig z Ontario (Kalif.) 500-milowy wyścig Indy-Car, który odbył się poprzedniego dnia. Został złapany w wypadku pomiędzy Cale Yarborough i Darrellem Waltripem, ale powrócił do wyścigu i zajął 16 miejsce.

14. Stolica 400, Richmond, 11 Września. Zajął 12.

15. Delaware 500, Dover, Wrzesień 18. Zajął 11.

16. NAPA National 500, Charlotte, październik 9. Zajął dziewiąte miejsce i był najlepszym debiutantem. Zwycięzca draftu Benny Parsons i A. J. Foyt ostatnie kilka okrążeń do mety, po minięciu Billa Elliotta na pozycję.

17. American 500, Rockingham, Październik 26. Zajął dziewiąte miejsce i był najlepszym debiutantem.

18. Dixie 500, Atlanta, Listopad 6. Zajął ósme miejsce. Zajął 16.

19. L. A. Times 500, Ontario, Nov. 20. Okrążenia prowadził 43-47. Stoczył długą walkę z Bobbym Allison, który zajął siódme miejsce. Głowica cylindrów pękła w połowie wyścigu; silnik zawiódł 25 okrążeń przed metą, podczas gdy była jeszcze na prowadzeniu.

kask i strój kierowcy Janet Guthrie znajdują się w Smithsonian Institution i była jedną z pierwszych zawodniczek wpisanych do Women ’ s Sports Hall of Fame. Pomimo jej znaczenia wśród legend sportu kobiet, Guthrie bagatelizuje swoją rolę koszykarki:

” nastąpiła duża zmiana w reakcji na mnie. Wrogość trochę ochłonęła. Najgorsze już za nami. Pierwszą reakcją na mnie był brak szacunku. To czego naprawdę potrzebujesz to wytrzymałość. Niektóre testy pokazują, że kobiety mają większą wytrzymałość niż mężczyźni. Ale nie o to chodzi. Nie próbuję ustalić wyższości jednej płci nad drugą. Jestem dobrym kierowcą, ale nie superwoman.

” staram się podkreślić, że kierowca to przede wszystkim osoba, a nie mężczyzna czy kobieta, a duża część jazdy jest psychiczna. Nie możesz sobie pozwolić na złość za kierownicą. Dobry kierowca potrzebuje emocjonalnego oderwania, koncentracji, dobrego osądu i pragnienia.”- Guthrie na temat kobiet startujących w NASCAR

porównując Guthrie do Danica, trzeba pamiętać, że Guthrie ścigała się z najlepszymi na świecie i nadal miała świetne występy. Była chłodna pod presją i wyrachowana jako kierowca, wolała chłodno łapać i mijać, niż utrwalać dramat na pit lane.

Podsumowując? Guthrie konsekwentnie uzyskiwał dobre lub świetne wyniki przy miernym lub słabym sprzęcie. Danica od samego początku miała wszystko, co najlepsze, od najlepszego sprzętu, po ogromne wsparcie i sponsoring; rzeczy, o których Guthrie tylko marzył.

Kiedy Danica konkuruje z takimi jak Gordon, Johnson, Kenseth, Edwards i Bracia Busch, w Darlington lub Bristolu, i wychodzi z Top-10, lub top-15 finiszu, wtedy Danica zdobędzie mój szacunek. Do tego czasu pozostaje wyłącznie z wielką damą wyścigów NASCAR i Indy car, Janet Guthrie.

oto kilka komentarzy, które wypowiedzieli, jako testament, jedni z najlepszych kierowców na świecie:

„poproszony o wymienienie zawodników, przeciwko którym nie miał nic przeciwko walczeniu z prędkością 200 mil na godzinę, Sneva powiedział:” Foyt i Janet Guthrie. Znają swój sprzęt i umieją jeździć”.”- Tom Sneva, Richmond (VA) Times-Dispatch, Dec. 5, 198

” odwaliła kawał dobrej roboty. Kobieta przejechała 500 mil ze złamanym nadgarstkiem. Nie wiem, czy mógłbym to zrobić.”- Gordon Johncock, (On The 1978 Indianapolis 500), Philadelphia Inquirer Magazine, May 13, 1979.

„nie ma wątpliwości co do jej zdolności do wyścigu z nami. Więcej mocy dla niej. „Udało jej się” na najbardziej konkurencyjnym torze wyścigowym na świecie.”- Cale Yarborough, Rochester (NY) Times-Union, Dec. 2, 1977.

” pewnie przejechałem obok niej więcej okrążeń niż ktokolwiek inny. Da ci wystarczająco dużo miejsca, ale nie więcej…udowodniła mi, że może biec z przodu. I choć jest odważna, nigdy nie pomyślałbym, że jest kobietą.”- Ricky Rudd, Rochester (NY) Times-Union, grudzień. 2, 1977.

” myślę, że odwaliła kawał dobrej roboty. Ma dobrą głowę na ramionach. Widziałem wielu facetów, którzy mieli więcej problemów z Indy niż ona, z punktu widzenia przynależności do kursu. Każdy, kto mówi, że nie należy do niej, czuje się zagrożony.”- Mario Andretti, Washington Star, 29 Maja 1977.

” gdyby miała lepszą jazdę, pewnie wygrałaby jedną z tych imprez.”- Richard Petty, Jacksonville (FL) Journal, luty. 17, 1978.